EN

BASINDA MUBİTEK

Kalıp tasarım programında “akıllı” devrim

01 Şubat 2013 Cuma 13:45

Bugüne kadar tasarladığı kalıplar, Alfa Romeo, BMW X6, Mercedes, Audi, Opel, Fiat, Lancia, Iveco, Porche, Peugeot, Citroen, Ford Kuga ve Renault marka otomobiller için üretim yapan Mubitek, Devrim II otomobilini tasarlayacak ekipte olacağına inanıyor.

İZMİR - Uçak ve Makine Yüksek Mühendisi Mustafa Bintaş'ın kalıpçılık sektöründe yazılım geliştirmek amacıyla kurduğu Mubitek Tasarım Bilişim Limited Şirketi,  "Akıllı kalıp tasarım programı'' ile Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi. Bugüne kadar tasarladığı kalıplar, Alfa Romeo, BMW X6, Mercedes, Audi, Opel, Fiat, Lancia, Iveco, Porche, Peugeot, Citroen, Ford Kuga ve Renault marka otomobiller için üretim yapan firma, Devrim II otomobilini tasarlayacak ekipte olacağına inanıyor. Firma, motivin yanı sıra, savunma ve havacılık sanayilerine yönelik yapacakları çalışmalarla Türkiye'yi uluslararası düzeyde temsil edebilmeyi hedefliyor.

Mubitek, Türkiye'de 20 yılı aşkın bilgi birikimiyle ilk yerli transfer kalıp tasarımı yapmanın gururunu yaşıyor. Ar-Ge çalışmalarına 2007 yılında "Akıllı Kalıp Tasarımı Konsepti" ile başlayan firmanın bu kapsamda geliştirdiği ürün olan "Dias", 3 yıldır Ermetal ve Erkalıp firmalarında kullanılıyor. Bu çalışmalar sonucunda Tofaş ve yan sanayisine özgü kalıp tasarımı, özel akıllı sistemler, hızlı modelleme, parametrik standart parça kütüphanesi ve kalıp setleriyle ilgili Ar-Ge ve  inovasyon çalışmaları yapıyor.

Firmanın çalışmaları TÜBİTAK ve KOSGEB tarafından en üst seviyede destekleniyor. Mubitek Tasarım Bilişim Limited Şirketi Genel Müdürü Mustafa Bintaş, şirketinin başarı öyküsünü KOBİDEN okurlarıyla paylaştı.

Firmanızın kuruluşu  hakkında bilgi verir misiniz?

MUBİTEK'i Haziran 2005'de İzmir merkezli olarak kurdum. İlk işimiz Tofaş'a tavan kalıbı tasarımı ve Haskalıp ile birlikte TÜBİTAK TEYDEP projesinde 270 derece menteşe geliştirmek oldu. Birinci yılımızda kadromuzda 2 mühendis, 1 teknik öğretmen ve tekniker bulunmaktaydı. Kuruluşumuzun 2.yılında tasarım ihracatı ve Akıllı Kalıp Tasarımı Ar-Ge inovasyon çalışmalarına başladık. 2013 yılı itibariyle 6 bilgisayar mühendisi, 3 makine mühendisi, 5 teknik öğretmen, 4 tekniker, 3 idari personel olmak üzere toplam 21 personelimiz bulunuyor.

Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Mubitek olarak Has kalıp firması için ticari otoların arka kapısını 270 derece açabilen menteşe tasarım çalışmalarımız TÜBİTAK tarafından Ar-Ge kapsamında desteklendi. Aynı zamanda projemiz Tofaş tarafından da başarılı bulundu. Asıl Ar-Ge çalışmalarımıza 2007 yılında "Akıllı Kalıp Tasarımı Projesi" ile başladık. Bu konsepte Ar-Ge çalışmalarımızı 2 ana başlıkta yürütüyoruz. İlk olarak kalıp/makine tasarımında süreç inovasyonu, çalışmalarımızın temelini oluşturuyor. Yalın uygulamalarla süreçte endirekt işleri, geliştirdiğimiz yazılım ve tasarım uygulamalarıyla bilgisayara yaptırıyoruz. Böylece süreçte israf azalıyor ve  tasarım süresi kısalıyor. Bunların bazıları hızlı modelleme, parametrik kalıp setleri, standart parça kütüphanesi, kalıp kimlik, üretim kartları, malzeme listesi oluşturma, renklendirme işleri. Bu modüller otomotiv ve kalıpçılık sektöründe yaygın olarak kullanılan Catia tasarım programıyla entegre olarak çalışıyor, tasarımcıya asistanlık yapıyor. Bu kapsamda geliştirdiğimiz ürün olan "Dias" 3 yıldır Ermetal, Erkalıp firmalarında kullanılıyor. Ayrıca, Tofaş ve yan sanayisine özgü kalıp tasarımı özel akıllı sistemler, standartlaştırma ve benzeri inovasyon çalışmalarımız halen devam ediyor.  Geliştirdiğimiz program ve yazılımların ilk paketi, Tofaş tarafından 2012 yılında kullanılmaya başlandı. Bunlarla birlikte 2010 yılından beri tamamen yerli MubiCAD olarak adlandırdığımız üç boyutlu katı model tasarım (CAD/CAM) ve ilk yerli kalıp tasarım programı geliştirmeye başladık. Bu çalışmalarımız TÜBİTAK ve KOSGEB tarafından en üst seviyede destekleniyor. Bu konudaki ürünümüzle firma içerisinde kalıp deneme ve prototip tasarım çalışmalarına başladık. KOBİ'lerin kullanımına ise bu yıl sonu sunmayı planladık. Bunlarla birlikte Manisa'daki Bosch firmasına "Yalın Kombi Montaj Arabası", Belmo firmasına "Belden Aşağısı Tutmayan Engelliler İçin Hareketli ve Ayağı Kalkabilen Sandalye" tasarımlarımızı diğer Ar-Ge inovasyon çalışmalarımız olarak sayabiliriz.

Sektörde yaptığınız ilkler neler?

Ana işkolu, bilgi tabanlı özel uygulama tasarım ve yazılım yapmak üzere kurulan ilk kurumsal firma olarak Mubitek sayılabilir. Kalıp tasarımında ülkemizin ilk direkt ihracatını 2007 yılında İspanya'ya yaptık. İlk transfer kalıbı tasarımını PSA-Fransa için Coşkunöz'e yaptık. Dias: Akıllı kalıp tasarımı programı ülkemizde bir ilk olmanın yanında, bazı uygulamalarıyla dünyada da ilklere sahip. Yine kalıpçılara özel geliştirdiğimiz tamamen yerli bir program olacak MubiCAD sektörde bir ilke imza atacak. Geliştirme sürecinde yaptığımız Ar-Ge çalışmaları CIRP'nin 2009 ve 2011 yılı bülteninde makale olarak yayınlandı.

Projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Tamamlanan projelerimi, 2 adet patentimizin bulunduğu 270 derece açılabilen menteşe, Dias Akıllı Kalıp Tasarım Asistanı, Engelli Arabası, Yalın Kombi Montaj Arabası Projesi. Devam eden projelerimiz ise TÜBİTAK  tarafından desteklenen "3 Boyutlu Tasarım Programının Özelliklerinin ve Kalıp Tasarımında Akıllı Sistemlerin Geliştirilmesi" (Mubicad) projesi, KOSGEB'e sunulan "Kalıp Tasarım Süreci Yalınlaştırma" projesi.

Tasarım ihracatı yapıyor musunuz?

Kuruluşumuzun 2. yılında tasarım ihracatına Matrici- İspanya ile başladık. Bu projede Lancia Delta otomobiline ait arka kapı panel kalıpların tasarımı yapıldı. Bugüne kadar tasarladığımız kalıplar, Alfa Romeo, BMW X6, Mercedes, Audi, Opel, Fiat, Lancia, Iveco, Porche, Peugeot, Citroen, Ford Kuga, Renault marka otomobilleri için üretim yapıyor.

İleriye dönük hedefleriniz neler?

Bilgisayar destekli tasarım ve yazılım uygulamalarında, ülkemizde öncü olmak vizyonuyla otomotiv sanayisinin yanı sıra, savunma ve havacılık sanayilerine yönelik yapacağımız çalışmalarla ülkemizi uluslararası düzeyde temsil edebilmek.
Türkiye'nin geldiği nokta ve sizin sektöre kazandırdıklarınız neler?
Türk Makine Sanayi Kalıpçılık Sektörü Raporu'na göre, Türkiye'de kalıp sanayinde 5 bin civarında firmanın faaliyet gösterdiği tahmin ediliyor. Bu firmaların yaklaşık yarısı İstanbul'da, diğerleri ise çoğunlukla Bursa, İzmir, Ankara, Eskişehir, Kocaeli ve Samsun'da yerleşik. Bursa, özellikle otomotiv endüstrisinin üretim merkezi olarak birçok kalıp firmasını barındırıyor. Otomotiv sac kalıpçılığında ülkemizde yapılamayacak kalıp yok. Özellikle 2000'li yılların başlarında ithal ettiğimiz dış panel parça kalıplarını kalıp yan sanayisi artık ihraç etmeye başladı. Örneğin bizim tasarladığımız kalıpların yüzde 80'i Avrupa'ya ihraç oldu. Ülkemiz kalıpçılık konusunda bilgi ve katma değer üretip ihracat yapabilir kalite ve yeterliliğe ulaştı. Ana ve yan sanayimizde firmalar kendi başlarına bir otomobilin tüm kalıplarını üretebilecek kapasite. Hatta tüm bu bilgi birikimiyle maliyet düşürmek üzere İran ve Çinli kalıp üreticileri de alt sanayi olarak kullanılmaya başlanıldı. Şu an otomotiv sac kalıpçılık sektörü, yerli otonun tüm kalıplarını kendi başına tasarımdan üretime komple olarak yapabilecek yeterlilikte. Biz de Mubitek olarak yakın zamanda Devrim II otomobilini tasarlayacak ekipte olacağımıza inanıyoruz.

Günümüzde, bilgisayar destekli tasarım, mühendislik ve imalat, modern kalıp sektörünün temeli haline geldi. Bu şekilde, minimum maliyetle ilk seferde hatasız kalıplar üretilip, sanayinin hizmetine sunulması gerekiyor. Bu ise ancak yardımcı CAD programlarının geliştirilerek müşteriye özel uygulamaların yapılmasıyla gerçekleştirilebilir. Ülkemiz adına bu konuda öncü olan firmamız, dünya çapında da ileri tasarım uygulamaları geliştiriyor.

Tasarlanan kalıpların yüzde 80'i yurtdışı firmalara

Kuruluşumuzdan bu yana toplam 327 kalıp tasarımını Türkiye'den Tofaş, Ford-Otosan, Çoşkunöz, Ermetal, Erkalıp, Beyçelik, Form2000, Opsan, İspanya'dan Matrici, İtalya'dan ICAM ve DS Engineering, Almanya'dan Algair firmalarına teslim ettik. Yurtiçi müşterilerimiz, tasarladığımız kalıpların birçoğunun üretimini tamamlayıp Avrupa'ya ihraç ediyor. Böylece tasarladığımız kalıpların yüzde 80'i yurtdışı firmalarında kullanılıyor. Ayrıca Renault Megane-III dikiz aynası için ürün tasarım hizmeti vermek bizim için ayrı bir sevinç kaynağı. Özellikle tasarımın yeni bir iş kolu olması ve başlangıç aşamasında bulunması dolayısıyla tüm personelimiz firma içerisinde eğitimle tasarım yeteneklerini sürekli olarak geliştiriyor. Firmamız kalıp tasarım ve ürün tasarım hizmeti, sac kalıpçılık, yalın üretim ve Catia V5 konularında eğitim ve danışmanlık hizmeti veriyor, 3 boyutlu katı modelleme yazılım çözümleri sunuyor.

Kaynak: http://www.kobiden.com/kalip-tasarim-programinda-akilli-devrim-18974h.htm

Müşteriye özel ilk CAD programı

Mubitek, Türkiye’nin müşteriye özel ilk yerli bilgisayar destekli tasarım (CAD) programı ‘Chizen’ ile sektöre farklı bir boyut kazandıracakGÜLAY SOYDAN PEHLEVAN

BURSA - Mubitek, ilk Ar-Ge projesinde elde ettiği başarıyı bir adım ileri taşıyarak, 4 yıl önce Chizen için düğmeye bastı. Mubitek İş Geliştirme Koordinatörü Gül Çiçek Zengin, standart parça kütüphanesi, parametrik kalıp setleri, hızlı modelleme, malzeme listesi oluşturma, tasarım kontrol, tasarım hızlandırıcı, teknik resim numaralandırma, isimlendirme, renklendirme modüllerine sahip DIAS programında edindikleri tecrübenin ardından yeni projelere odaklandıklarını söyledi. Zengin, böylece 2010 yılında Türkiye’nin müşteriye özel ilk yerli CAD programı olan Chizen’i geliştirmeye başladıklarını anlattı. 

Yıl sonuna doğru piyasaya sürmeyi hedefl edikleri 1 milyon 300 bin TL’yi bulan TÜBİTAK ve KOSGEB destekli program ile yerli sanayinin tasarım sürecindeki ihtiyaç ve beklentileri karşılanarak yurtdışına döviz kaybının önleneceğini belirten Zengin, “Ayrıca yurtdışı menşeli CAD programları yerli sanayinin kendine özgü ihtiyacını karşılamıyor. KOBİ’ler de tasarım sürecinde zaman ve kalite kaybı yaşıyor. İlk Ar-Ge projemiz olan DIAS, Catia programına entegre çalışıyor. Chizen ise başlı başına bir program. Hem DIAS programı özelliklerini hem de diğer CAD programlarına (solidworks, proengineer, visicad, catia vb.) benzer özellikleri içeriyor. Firmalar Chizen’i alıp hemen tasarıma başlayabilecek” dedi. 

Müşteri ihtiyacına göre modüller… 

Gül Çiçek Zengin, piyasada kullanılan mevcut CAD programlarının tamamının yurtdışı menşeli ve genel amaca yönelik olduğunu, ayrıca bunların paket program halinde satıldığını vurguladı. Kendi programlarında ise müşteri gereksinimlerine göre modüller oluşturulduğunun altını çizen Zengin, “Örneğin her müşteri kategorisine göre standart parçalar, kalıp setleri, malzeme listesi oluşturuluyor. Makine imalatçısının kullandığı Chizen farklı modülleri içeriyor, beyaz eşya üreticisinin kullandığı farklı, kalıp üreticisininki farklı. Böylece tasarımcının da işi kolaylaşıyor ve zamandan tasarruf sağlanıyor. Firmamızın uzmanlığı kalıp tasarımında olduğu için yazılım programlarının ilk geliştirilmesini sac kalıpçılığı sektörü için yaptık” diye konuştu. Chizen’in, ilk Ar- Ge projeleri DIAS’tan farklı olarak kalıp sihirbazı, yüzey modelleme, montaj, drafting, parametrik 2D sketch, katı modelleme, PLM ve drafting modülleri içerdiğine dikkati çeken Zengin, programın kalıp tasarım süresini yüzde 40 kısalttığını, standartlaşma sağladığını, tasarımcıdan kaynaklanan hataları da en aza indirdiğini vurguladı. 

Programın piyasaya sunulmasından sonraki iki yıl içerisinde sektörden yüzde 5 pay almayı hedefl ediklerini açıklayan Mubitek İş Geliştirme Koordinatörü Zengin, İtalya, Almanya, İran, Çin ve Kore’de faaliyet gösteren KOBİ’lere yönelik ihracat planları olduğunu anlattı. Melek yatırımcıların olduğu bir ağa başvurduklarını da belirten Zengin, 100’den fazla fikir arasında ilk 5’e girerek programı anlatma imkanı yakaladıklarına ve yenilikçi fikirlerinin yatırıma değer bulunduğuna da dikkat çekti. 

Ana sanayiye yakın olmak için Bursa’ya taşındı 

Şirketlerinin özellikle otomotiv sanayisine kalıp tasarım hizmeti vermek amacıyla 2005 yılında İzmir’de kurulduğunu anımsatan Zengin, firmanın ana sanayiye yakın olmak amacıyla tüm faaliyetlerini bu yıl Bursa’ya taşıdığını dile getirdi. Faaliyet alanlarını kalıp, ürün ve aparat tasarımı ile 3 boyutlu bilgisayar destekli tasarım programı yazılımlarının oluşturduğunu dile getiren Gül Çiçek Zengin, özetle şu ifadeleri kullandı: 

“3D PLM tasarım ve uygulama programlarında dünya lideri olarak adlandırılan Catia programı ile otomotiv ana ve yan sanayiye kalıp tasarımı yapıyoruz. 20 yıllık otomotiv sac kalıpçılığı ve CAD tecrübesi ve birikimi ile pazarda her geçen gün farklılık gösteren değişimleri, ihtiyaçları yakından takip eden bir firmayız. Bu kapsamda Ar-Ge çalışmalarımıza 2007 yılında başladık. İlk olarak KOSGEB destekli Ar-Ge projemizi 2009 yılında tamamladık ve ürün olarak DIAS programını tasarladık. 
Hedef kitlesi otomotiv ana ve yan sanayisi olan DIAS, Ermetal AŞ tarafından firmanın ihtiyaçları göz önüne alınarak hazırlanmış bir CAD programı. Söz konusu program 2010 yılından bu yana Ermetal tarafından kullanılıyor. Geçen yıldan itibaren ise programa Tofaş’a özel çeşitli modüller eklendi. Böylece programın Tofaş tarafından da kullanılması için çalışmalar başlamış oldu.”

Kaynak: http://www.dunya.com/musteriye-ozel-ilk-cad-programi-226245h.htm